Čo je to vlastne gramáž a prečo sa rieši pri šatke?

Význam vyplýva zo samotného slova „gramáž“. Je to skutočne hmotnosť šatky na m2, ktorá sa vypočíta nasledovne:

Celková hmotnosť šatky (v gramoch) / celková plocha šatky v m2 (dĺžka x šírka).

Príklad: máte šatku o hmotnosti 558,6g, dĺžku 4,2m a šírku 70cm (čiže 0,7m). Gramáž vypočítate teda nasledovne 558,6g / (4,2m x 0,7m) = 190g/m2.

Od gramáže odvodzujeme možnosti použitia šatky, hlavne čo sa týka nosnosti v závislosti od komfortu pre nosiča. Všetky šatky majú totiž veľmi vysokú nosnosť (pokojne aj 700kg; môžete z nich urobiť napr. aj hojdaciu sieť a sami sa na ňu zavesiť). Tzn. každá pevná šatka unesie aj ťažšie bábo, nie je to však pohodlné pre nosiča a takisto ani pre jeho chrbát.


V zásade platí, čím je gramáž šatky vyššia, tým je šatka hrubšia. Veľa však závisí aj od spôsobu tkania. Stále  hovoríme len o 100% bavlne.

Prímesi

Pre nosnosť majú veľký význam aj prímesi, predovšetkým ĽAN a KONOPE. Nízka gramáž šatky s jednou z týchto prímesí sa pokojne z hľadiska nosnosti vyrovná čisto bavlnenej vysoko gramážovej hrubej a ťažšie viazateľnej šatke. Ich nevýhodou je „začiatok“ nosenia, čiže zanášanie a vyššia miera starostlivosti.

Rozdiel medzi prímesami nie je veľký. Líšia sa najmä v nosnosti (konope je považované za nosnejšie) a v údržbe, kde konopná šatka vyhráva.

Sú podstatne tvrdšie ako čisto bavlnené šatky a aj starostlivosť o ne je zložitejšia. Je potrebné ich často žehliť. Najmä ľan. Jeho vlákna sa v záhyboch môžu polámať a šatka sa vám môže po čase roztrhnúť.

Výhodou je, že sú v zásade podstatne tenšie než vysoko gramážové šatky.

Ďalšou vyhľadávanou prímesou je VLNA – merino, alpaca, jahňacia vlna, mohér (tieto len ako málo percentuálne prímesi). Vlna má výborné termoregulačné vlastnosti. V zime je príjemne hrejivá, v lete ponúka funkciu odvádzania tepla a potu.


Šatka s touto prímesou je už z krabice mäkká a poddajná. Pri viazaní sa šmýka a pruží viac ako iné prímesi. Vytvára mierne elastický dojem. Ľahko sa doťahuje, ale vyžaduje dôslednejšiu údržbu. Odporúčame dodržiavať pokyny na etikete.

Gramáže vlnených šatiek sa pohybujú v stredných hodnotách a poskytujú skvelý komfort.

K ostatným viac sa vyskytujúcim prímesiam patrí HODVÁB, ktorý prináša šatke nádych elegancie a luxusu a takisto aj strednú nosnosť. Potom KAŠMÍR a BAMBUS.

Tieto rozdiely majú primárne dopad na nasledovné:

Či ste začiatočník alebo pokročilý viazač
Pre začiatočníka, ktorý sa len učí, je celkom ťažké viazať s hrubou šatkou, keďže ťažšie kĺže pri doťahovaní, ťažšie sa uzluje a kým dokončí úväz, je spotený ako myš.

Do akého počasia šatku beriete
V lete sa vo vysokej gramáži môžete celkom spotiť, v zime ju naopak oceníte. Takisto sú aj rôzne prímesi komfortnejšie v rôznom počasí (čítajte nižšie tabuľku s prímesami).

Pevné šatky sa z hľadiska gramáže rozdeľujú na:

TYP GRAMÁŽ KG DIEŤATKA
TENKÉ 170g/m2 - 220g/m2 novorodeniatko - cca 9kg
STREDNÉ 220g/m2 – 270g/m2 cca 9kg - cca 15kg
HRUBÉ 270g/m2 – 370g/m2 cca 13kg - vyššie

*hmotnosť dieťatka berte len ako orientačnú, veľa závisí aj od faktorov spomínaných vyššie; skúsení viazači používajú napr. aj pre novorodeniatko najhrubšiu šatku!

Väčšina značiek uvádza gramáž pri svojich jednotlivých modeloch. Ak ju tam nenájdete, neváhajte kontaktovať priamo výrobcu alebo poradkyňu nosenia, ktorá buď daný model pozná alebo vám zistí potrebné parametre.

Pri elastických sa gramáž nerieši. Odporúčajú sa najmä pre novorodeniatka a začínajúcich viazačov. Pohodlné sú max. do 7-9kg dieťatka. Nad túto hranicu sa už nedajú dotiahnuť, povoľujú sa, neposkytujú chrbátiku bábätka dostatočnú oporu, nosiča režú do ramien a celkovo spôsobujú diskomfort a bolesti chrbta.
 

Prímesi a ich význam v šatkách:

PRÍMES VLASTNOSTI
Bambus priedušný, ľahký, jemný, ideálny pre novorodeniatko a na leto, nižšia nosnosť
Ľan pevný, nosný, šatka tenšia, priedušný, zo začiatku tvrdý, potrebuje zanosiť
Konope pevné, nosnejšie a menej údržbové ako ľan, priedušný, dobre saje pot, dlhšia životnosť oproti ľanu
Vlna hrejivá, termoregulačné vlastnosti, ideálna na zimu, výborná nosnosť (platí však, že ľan a konope sú podstatne nosnejšie), menej údržbová, viac pruží a kĺže, od nova mäkká a poddajná
Česaná bavlna nosnejšia ako klasická bavlna, drsnejšia
Hodváb jemný, príjemný na dotyk, kĺže pri viazaní, stredne nosný, lesklý

 

Pri voľbe gramáže alebo prímesi je vhodné zhodnotiť si všetky tieto faktory:

•    Vaše viazačské zručnosti
•    Hmotnosť dieťatka (poprípade odhad rýchlosti nárastu hmotnosti)
•    Ročné obdobie
•    Ako dlho chcete nosiť/aké dlhé časové obdobie
•    Koľko ste ochotná zaplatiť za šatku
•    Váš čas/komfort z hľadiska starostlivosti o šatku

Záverom

Pre mamičku – začiatočníčku s novorodeniatkom je najvhodnejšia celobavlnená šatka alebo s prímesou bambusu v nízkej gramáži. Pre lepšie viazačské vlastnosti šatky je vhodné, ak je šatka zanosená (t.j. šatka už bola používaná).

V prípade, ak hľadáte jedinú šatku na celé šatkovacie obdobie, v ktorej relatívne pohodlne odnosíte aj ťažšie dvojročné dieťa, odporúčame celobavlnenú šatku v gramáži 220-240 g/m2.

Text pripravili
Jana Felcanová a Danka Vargová za tím Chcem nosiť 
v spolupráci s poradkyňou nosenia pre Bratislavu a Pezinok, Zuzanou Heverovou (nosenievsatke@gmail.com)

ZDROJ OBR/žena s kolovrátkom: www.sprixi.com