Na internete môžete nájsť kopu tabuliek s veľkosťami šatiek vhodné pre dané úväzy a konfekčné veľkosti. Občas je ťažké sa z toho vymotať... Každá značka taktiež používa aj inú mierku - zavisí od toho, či sú kosodlžníkového tvaru alebo obdlžníkového, či sa do celkovej dĺžky zaratávajú aj cípy alebo nie a pod.

V zásade platí, že ak chcete začať minimálne od základného úväzu, riaďte sa konfekčnou veľkosťou, t.j.:

Konfekčná veľkosť  36  38  40  4­2          44         
Dĺžka šatky cca 4,2 m 
(veľkosť 5)
 cca 4,6 m
(veľkosť 6)  
4,6 – 5,2 m
(veľkosť 6-7)
 5,2 m
(veľkosť 7)
5,2 m a viac
(Veľkosť 7-8)

Tá vám bude stačiť aj na zložitejšie úvazy na chrbát či pri viacvrtvových úväzoch (napr. v zime alebo pri ťažšom dieťati, keď nechcete kupovať šatku s vyššou gramážou, teda väčšou nosnosťou).

Pri úväzoch na bok odporúčam najkratšiu dĺžku (2) z jednotlivých značiek (cca 2,7m).
Uviažete ich aj s dlhšou šatkou, no stráca sa tam efektivita daných úväzov = tým, že sú asymetrické, zaťažujú len jednu stranu chrbtice a je potrebné ich striedať. Ak urobíte úväz s dlhou šatkou, musíte ho celý rozväzovať a opätovne viazať.

Niekto si vyberá dĺžku šatky aj podľa typu úväzu/úväzov, ktorý preferuje - názorné ukážky spolu s odporučeniami nájdete v záložke ÚVAZY A NÁVODY.

Netreba sa však báť ani kratších šatiek (veľkosti 3,4), ktoré nezodpovedajú vašej konfekčnej veľkosti alebo presne danému typu úväzu. V zásade platí, že uviažete čokoľvek aj s dlhou, aj s krátkou (ba najkratšou šatkou). Treba len poznať tie správne finty a ušetríte miesto v taške, prípadne nemusíte zametať verejné priestranstvá ;)