Najideálnejším a najskladnejším "nosičom" je šatka. Vďaka viazaniu sa dokáže maximálne prispôsobiť vám aj vášmu dieťaťku. Nevýhodou je jej opätovné viazanie, dĺžka a čas, za ktorý šatku zaviažete. Pre novorodeniatko je však, podľa mojho názoru a skúseností, vhodnejšia ako akýkoľvek nosič (ak ale nie ste vyznávač šatiek, máte možnosť vybrať si aj ďalšiu zdravú alternatívu v podobe ergonomických nosičov s novorodeneckou vložkou).
Šatky sa v zásade rozdeľujú na pevné/tkané a elastické. Elastické sú vhodnejšie pre "začínajúcich" nosičov, pretože odpustia akúkoľvek nedokonalosť pri úvaze a dokonale sa prispôsobia dieťatku aj nosičovi. S elastickou šatkou si takisto môžete na seba úväz predpripraviť, keď napr. vyážate niekam na cestu a nebudete mať čas alebo možnosť viazať si šatku na mieste. Jej nevýhodou je nosnosť a dĺžka. Pohodlne sa nosí maximálne do pol roka dieťaťa či cca 6 - 9kg a predáva sa len v najväčších veľkostiach. Pre ostatné použitia sa odporúča pevná šatka. Jednotlivé značky a typy sa odlišujú tkaním, dĺžkou, gramážou, cípmi, použitím farieb, prímesí a pod.
Značky, z ktorých si môžete vyberať (v preklikoch nájdete odkazy na domovské stránky; mnohé dostanete kúpiť aj v našich e-shopoch):
Amazonas, Artipope, Babydoo, Baie, Bloomy Loom, ByKay, Daiesu, Didymos, Diva Milano, Ellevill, Fidella, Girasol, Hoppediz, Indické, Je Porte Mon Bébé, Kindsknopf, Kokadi, Kokoskaa, LennyLamb, Liliputi, Linuschka, Little Frog, MaM, Manduca Sling, Meeyo, Moby, Mokosh Wrap, NatiBaby, Neobulle, Om Loom, Omnifera, Oscha, Pavo Textiles, Pellicano, Pollora, Polotno Studio, Risaro, Ručně tkané šátky Váleček, Sakura Bloom, Sestrice, Solnce, Storchenwiege, Šanami, Tekhni, Tkanee, Uppymama, Wauggl Bauggl, Yaro
Chcem poznať úplný zoznam
Predviazané šatky
sú takým malým kompromisom pre tých, ktorí chcú viazať do šatiek, majú radi jednoduchú látku, nechcú žiadne popruhy navyše alebo sa im lepšie nosí v šatke, no z akéhokoľvek dôdovu (dĺžka šatky, potrebný čas a cvik pre zaviazanie,..) sa nechcú "trápiť" s úväzom. Nedajú sa s nimi ale vyrobiť všetky úväzy ako pri pevnej a elastickej šatke.
Sú to pásy látky už nejakým spôsobom popreplietané medzi sebou, teda predpripravené pre nosiča, ktoré si cez seba len prehodíte, dieťa cez ne prevlečiete a dotiahnete. Z uvedených je na Slovensku najpopulárnejší Ring Sling, ostatné skôr v zahraničí.
Šatky do vody
sú veľmi dobrým pomocníkom na dovolenkách či v teplom počasí. Látka je totiž vyrobená z podobného materiálu ako funkčné prádlo, čiže po namočení alebo spotení dokáže rýchlo preschnúť. Nemusíte sa teda obávať dlhého sušenia či prechladnutia.
Plne prackové ergonomické nosiče (full buckle)
Veľmi obľúbená varianta medzi nosiacimi. Jej najväčšou výhodou je rýchlosť vloženia a vyloženia dieťaťa, flexibilita pri väčších deťoch (keď ste napr. na prechádzke a dieťatko chce bežkať, dáte ho dole, pričom nosič máte stále pripnutý na sebe a nevlečiete ho po zemi), jednoduchá manipulácia a funkčnosť (viete prostredníctvom neho nosiť vo všetkých základných polohách - vpredu, naboku aj na chrbte). Raz nastavíte dĺžku bedrového popruhu a ramenných popruhov, zaklipsujete ako ruksak a idete.
Mnohí nosiči, aj milovníci šatiek, ergonomický nosič používajú v kombinácii so šatkou. V šatke napr. nosia novorodeniatko do cca 3 mesiacov a potom používajú nosič, alebo ich navzájom kombinujú celý čas v závislosti od situácie, predmetu vychádzky či počasia.
Nosiče, ktoré sa dokážu viac prispôsobiť atypickejším postavám rodičov alebo určené pre rodičov, ktorých postavy sú rozdielne (napr. malá žena, veľký muž a pod.) a chcú používať jeden nosič. Pracka sa nachádza buď na bedrovom páse a ramenné popruhy si viažete alebo naopak.
Podobne ako neviazacie šatky, sú uvedené nosiče akýmsi medzistupienkom medzi šatkou a ergonomickým nosičom. Neskladajú sa totiž ani z jedného pruhu látky (akokoľvek predpripraveného), no nemajú ani žiadne klipsne či spony, ktoré raz nastavíte a máte po starostiach. Nasadzujete si ich teda ako ergonomický nosič, no v ďalšom kroku viažete a doťahujete ako šatku.
Sú to nosiče, ktorým absentuje bedrový pás. Výhoda primárne na nosenia na chrbte, pre tehotné maminy, ktorým by bedrový pás mohol tlačiť na bruško a taktiež aj maminy plnších tvarov, na ktoré môže pôsobiť nepríjemne zarezávanie bedrového pásu.
Je veľmi skladný a rýchlejšie nasaditeľný než plne prackové nosiče. Zároveň v nich dieťatko dokážete dať dostatočne vysoko na chrbát, aby videlo aj ponad vaše rameno.
Pre všetky tieto kategórie ergonomických nosičov platí,
že môžu byť šité buď z látky alebo aj
šatkoviny - Zumbucca, Fusion, Storchenwiege, Didy Tai, Fly Tai, Hop Tai, Tula, Lenka nosítko
vhodné pre novorodenca (dajú sa prispôsobiť) - Storchenwiege, Bondolino, EmeiBaby
vhodné od cca 4-6 týždňov (dajú sa nastaviť) - Zumbucca, Fly Tai
s integrovanou novorodeneckou vložkou - Manduca, Boba
s externou novorodeneckou vložkou - Ergo Baby Carrier, Tula, Beco
rastú spolu s dieťatkom - Kibi, Zumbuca, Fusion, Fly Tai
rôzne varianty veľkostí (baby, toddler) - Tula Skaldino, Patapum, African baby Carrier, Mei Tai Al&Izi
Klokanky
Predávajú sa síce ako nosiče, niektorí predajcovia ich dokonca nazývajú aj ergonomické, ale pre zdravé nosenie ako pre dieťa, tak aj pre dospelého, sú NEVYHOVUJÚCE!!!
1. Nesprávna poloha a vývoj chrbite (viac v záložke PREČO NOSIŤ)
2. Nesprávna poloha a vývoj bedrových kĺbikov (viac v záložke PREČO NOSIŤ)
3. Najčastejšia poloha tvárou od seba (viac v záložke AKO NOSIŤ)
4. Dieťa visí za genitálie
5. Záťaž na chrbát nosiaceho, môže spôsobiť aj zdravotné ťažkosti