Je to anatomická poloha, v ktorej sa vyvíjalo dieťa v maternici a rodí sa s ňou, t.j.:

  1. dolné končatiny ohnuté a pritiahnuté k telu
  2. podsadený zadoček (zadoček nižšie než kolienka)
  3. guľatý chrbátik (o správnom vývoji chrbtice viac v záložke PREČO NOSIŤ).

Ak budete pri nosení rešpektovať tieto vývojové štádiá novorodencov, budete nosiť ergonomicky ;)

Pri nosení dieťaťa tvárou od nosiča nie je splnená ani jedna z vyššie uvedených zásad (viď polohu dieťaťa na fotkách 2 a 3 - chrbátik narovnaný, nohy visia dolu, a tým pádom sú kolienka nižšie než zadoček - žiadne podsadenie, žiadna podpora bedrových kĺbov). Platí to ako pri klokankách (ktoré absolútne neodporúčam pri žiadnom nosení), tak aj pri šatkách či ergonomických nosičoch. I keď pri posledných zmienených by sa dalo hovoriť aj o výnimke, pretože do ergonomických nosičov sa dieťa vcelku ťažko uloží tvárou od nosiaceho, keďže látka, ktorá je vedená popod zadoček, je dostatočne široká a nedá sa zúžiť.

Jediným úväzom v šatke, ktorým zabezpečíte splnenie týchto troch základných zásad, je BUDHA V KRÍŽI S KAPSOU (prvý obrázok).

Stále však hovoríme o zdravotnom hľadisku. Ako som ale spomínala v záložke PREČO NOSIŤ, dôležitejšie je skôr to psychologické. Nosič slúži dieťaťu počas nosenia aj ako "prístav bezpečia". Ak mu je dieťa otočené chrbtom, nedokáže sa dostatočne upokojiť pohľadom či objatím, ak ho niečo rozruší alebo ak si potrebuje oddýchnuť, keď je príliš prepodnetované.

Z týchto dôvodov nosenie tvárou od nosiaceho NEODPORÚČAM.

Ak však máte pocit, že je vaše dieťa pri nosení nepokojné, pretože potrebuje lepší výhľad, prečítajte si odporúčania nižšie pri polohách nosenia.

Vpredu

Najpoužívanejšími polohami od narodenia dieťaťa sú tie, ktoré sa viažu na hruď nosiča, čiže dopredu - vertikálne alebo horizontálne. Nosič má vtedy nad dieťaťom najlepšiu kontrolu a vie promptne reagovať na jeho požiadavky. Matky môžu v týchto polohách zároveň jednoducho dojčiť a uspať tak dieťa. Kedysi sa pre novorodencov preferovali tzv. kolísky. Ani ony však nespĺňajú všetky základné predpoklady pre správny vývoj. Dieťa je v nich uložené bokom k telu matky/nosiča a nožičky vystreté, čiže žiadna podpora pri vývoji bedrových kĺbov. Navyše, pri slabšej zručnosti a nedokonalosti úväzu môže hlavička dieťaťa zapadnúť do šatky či prejsť do príliš veľkého predklonu a dieťa sa môže zadusiť. Nasvedčujú tomu aj nedávne skutočnosti a taktiež výzva CPSC (US consumer Product Safety Komisia), aby boli rodičia opatrní pri viazaní šatky.

Táto informácia sa týka len úväzov v šatkách, keďže do ergonomického nosiča sa dieťa horizontálne umiestniť nedá.

Pre všetky nosiče - aj šatky, aj ergonomické nosiče - je najzdravšou a najistejšou alternatívou poloha vertikálna (obr. 1). Mnohým ženám ale pri kojení pomáha práve nosenie. Odborníci a milovníci nosenia a dojčenia neváhali a vymysleli zdravý kompromis spĺňajúci všetky pravidlá aj pre túto požiadavku (obr. 4). Dieťa má byť pri kojení otočené k telu matky, pričom ho matka drží vo fyziologickej polohe. Tak sa dieťa aj k telu matky prišatkuje, pričom sa mu podloží hlavička (návod nájdete v záložke ÚVAZY A NÁVODY).

ZDROJ FOTO: www.lindasinklings.tumblr.com

 

Na boku, Na chrbte

Obe polohy sa využívajú pri "zvedavcoch", teda deťoch, ktoré sú živšie, odstrkujú sa od rodičov, sú nespokojné či sa mecú, lebo majú nedostatočný výhľad. Nie je teda nevyhnutné otáčať ich tvárou od nosiaceho. K dispozícií sú až dve alternatívy.

Ďalším dôvodom, prečo si nosiči dávajú deti na chrbát, je ich váha. Pri dosiahnutí cca 9kg a viac je pre niektorých pohodlnejšie nosiť dieťa takýmto spôsobom. Rovnako, keď si potrebujete porobiť veci v kuchyni či domácnosti. máte nielen voľné ruky ale aj priestor pred sebou :)

Bočná poloha má veľkú nevýhodu v tom, že je asymetrická. Zaťažuje teda vždy len jednu časť chrbtice. Ak majú však nosič a dieťa túto polohu radi, je dobré ju používať, no strany striedať. Nemalo by tak dôjsť k zdravotným ťažkostiam. Poprípade ju využívať na kratšie časové úseky či vzdialenosti.

 


ZDROJ FOTO: www.smh.com.au